Azért csinálhatja mert:
Egészségügyi problémát is jelezhet ha gyakran nyalogatja vagy rágja magát, esetleg testét tárgyakhoz dörgöli.
További okok lehetnek:
Szuka kutyáknál:
Kan kutyáknál:
Ha plüssön, díszpárnán csinálja szintén célszerű nem hagyni neki, hogy hosszú percekig élvezkedjen, mivel ez átfordulhat kényszerességbe is főleg ha a stressz csökkentésére használja.
Érdemes beiktatni a napirendbe több mozgást és agyfárasztást így lehetővé tenni számára az energiái egészségesebb levezetését.
Ha emberen csinálja ne engedd, egyszerűen hagyd ott a kutyát, vagy tereld át a figyelmét egy másik tevékenységre, pl.: feladatozás, közös játék, vagy vidd el egy rövid sétára, hogy nyugodt módon kiadhassa az energiáit.
Ha kutyán csinálja a hágó mozdulatot vagy nagyon lenyomja azonnal tiltsd és hívd ki a szituációból. Ha nem megy akkor fizikailag emeld ki belőle.
Fogd meg, vidd ki a játékból, várd meg amíg kicsit visszanyugszik = nem ugat, nem rángat, esetleg felveszi veled a szemkontaktust, akkor mehet vissza a játékba.
Ha ezek után is újrakezdi ezt a viselkedést akkor inkább menjetek el onnan.
A legtöbb kutya nem tűri jól ha a nyakába ugrálnak és a nemtetszését határozott módon közli is a másikkal. Ebből akár egy verekedés is kialakulhat, ezért nem jó rájuk hagyni.
Előfordulhat, hogy a másik kutya meghágásával magukat vagy a másikat próbálják lenyugtatni.
Szociálisan szorongó kutyák sokszor csinálják ezt üdvözlés után, vagy ha fenyegetve érzik magukat.
Ivaros vagy ivartalan, kan vagy szuka, teljesen mindegy. Ez a viselkedés nem csak az ivaros állatokra jellemző, hiszen nem csak az utódnemzés céljából használják.
Mivel a kutyák világában ez egy természetes viselkedés/reakció ezért inkább a kiváltó okot kell kezelni mint a kutyát tiltani folyamatosan.