A kölyök fejlődési szakaszairól már beszéltem. Most ebből szeretném kiemelni a kutyus számára sem könnyű dackorszakot.
Arról ismerheted fel, hogy egyre kevésbé fogad szót és egy sima Ül vezényszó hallatán is úgy néz rád, mintha most hallaná először.
Szeretnélek megnyugtatni, nem cserélték ki a kutyádat az éjjel az ufók. Csak annyi történt, hogy a kiskutyád átlépett a fejlődése következő szakaszába a kamaszkorba.
Ezen minden kutya átmegy, hiszen ez egy teljesen normális része a fejlődésnek.
Mindegyik egyed máshogy éli meg. Van, akinél intenzívebb és van akinél annyira nem feltűnő. Azt, hogy melyik kutya mikor éri el a pubertás kort befolyásolja a fajtája és a mérete is.
Általánosan 6-8 hónapos kor körül, a nemi éréssel együtt kezdődik és durván 1-1,5-2 éves koráig tart
Szomorú tény, hogy a legtöbb kutya ebben az átmeneti időszakban – 8 hónapos és 2 éves kora között – kerül menhelyre mert sokan nem bírnak vele.
Nem lehet letagadni, hogy ez a legproblematikusabb időszak a kutya fejlődésében.
De kérlek, bármennyire is idegesítő a viselkedése tartsd észben, hogy nem szándékosan csinálja, nem tehet róla és egyszer túljuttok ezen az időszakon is.
FIZIKAI VÁLTOZÁSOK
Az egész szervezete bonyolult változásokon megy át:
VISELKEDÉSBELI VÁLTOZÁSOK
MIT TEHETSZ?
Közös idő legyen szent!
Ne telefonálgass vagy járjon máshol az eszed. Figyelj oda a kutyádra, hogy ne szalaszd el és mindig meg tudd erősíteni ha jó döntést hozott és azonnal ki tudd zökkenteni ha valamilyen nem kívánt viselkedést mutat.
Mit szabad és mit nem?
Ez az időszak kiemelkedően fontos a felnőttkori engedelmessége kialakításában. Ilyenkor dől el, hogy milyen szabályokat kell betartania. Ha valamit 15x tiltottál és a kutya újra megkérdőjelezi azt, akkor tizenhatodjára se engedd meg neki. Még akkor se ha már teljesen belefáradtál. Ha csak egyszer engedsz ilyen esetben akkor azt később sokkal nehezebb lesz újra írni a fejében. Ki kell tartanod!
Ne hagyd rá!
Ha valamit kérsz a kutyádtól, az legyen elvárás, hogy meg kell tennie. SOHA ne hagyd rá mert azzal azt üzened neki, hogy nem kell megcsinálnia amit kérsz. Persze csak olyat kérhetsz tőle amit már előtte megtanítottál neki.
Maradj türelmes és következetes!
Még ha kétszer olyan sokáig is tart vele bármit is csinálni ne add fel, csak ismételd el vele újra és újra, várd ki amíg megcsinálja amit kértél tőle, segíts neki ha kell.
Legyél egyértelmű!
Ha tiszteletlen, azonnal, következetesen, határozottan és komolyan gondolva tiltsd. Ha ügyes volt és megcsinálta amit kértél legyél nagyon büszke és dicsérj, jutalmazz bőven.
Ne ess kétségbe!
Ha az eddig gond nélkül teljesített feladatot hirtelen „elfelejtette” maradj nyugodt és lépj vissza egy szintet és onnan folytasd a gyakorlást.
A tanítás
Legyen intenzív, rövid, játékos és élvezetes a kutya számára. Ebben a korban akár már 15-20 percet is gyakorolhatsz vele persze tegyél bele több játékos kioldást és „szimatszünetet”. Ha ez túl soknak tűnik akkor térj vissza az alapokhoz.
Fontos, hogy azt érezhesse elégedett vagy vele, hogy valamit jól csinált, amiért aztán sok-sok dicséret és finom falat jár.
Állítsd kihívások elé!
Minden nap ki kell elégíteni a fajta igényeit, nem csak hétvégén.
Olyan változatos mozgásra van szüksége ahol le tudja vezetni az energiáit és ami fizikailag és mentálisan és kihívások elé állítja.
A megfelelő és rendszeres mozgás fejleszti a és erősíti a csontokat és az izmokat, a szívműködést a vérkeringést és az anyagcserét is.
Ez lehet: